U posljednji čas Slovenija i Hrvatska su se dogovorile o razrješenju dugogodišnjeg spora Cimosa sa Hrvatskom agencijom za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB). Agencija na osnovu tužbe uložene prošle godine potražuje od Cimosa oko 57 miliona eura. Ako dogovora ne bi bilo do kraja januara, Cimos bi teško izbjegao stečaj, a bilo bi izgubljeno više od 4.000 radnih mjesta, od čega oko hiljadu u Hrvatskoj. Nakon jučerašnjeg sastanka u Zagrebu, ministar privrede Slovenije Zdravko Počivalšek i hrvatski ministar za javnu imovinu Goran Marić naglasili su kako vjeruju u rješenje spora. Razgovori će se nastaviti iduće sedmice, prema Marićevim riječima, jer slovenska strana mora u Zagreb poslati formalnu ponudu. Kakva će biti nije poznato.
U posljednji čas Slovenija i Hrvatska su se dogovorile o razrješenju dugogodišnjeg spora Cimosa sa Hrvatskom agencijom za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB), piše ljubljanski Dnevnik.
Agencija na osnovu tužbe uložene prošle godine potražuje od Cimosa oko 57 miliona eura. Ako dogovora ne bi bilo do kraja januara, Cimos bi teško izbjegao stečaj, a bilo bi izgubljeno više od 4.000 radnih mjesta, od čega oko hiljadu u Hrvatskoj.
Nakon jučerašnjeg sastanka u Zagrebu, ministar privrede Slovenije Zdravko Počivalšek i hrvatski ministar za javnu imovinu Goran Marić naglasili su kako vjeruju u rješenje spora. Razgovori će se nastaviti iduće sedmice, prema Marićevim riječima, jer slovenska strana mora u Zagreb poslati formalnu ponudu. Kakva će biti nije poznato.
Razrješenje hrvatskog spora ostalo je jedina prepreka za preuzimanje Cimosa. Hrvatska agencija odbacila je dvije ponude Cimosovog preuzimača, italijanske kompanije Palladio Finanziaria, u čijem vlasništvu su dva proizvođača automobilskih dijelova - TCH Cogema Set i Dynamic Technologies Group. Italijani su od slovenske vlade tražili garanciju za plaćanje mogućih obaveza Cimosa u Hrvatskoj.